Андріївські вечорниці
Зима приносить нам багато теплих родинних свят, традицій та обрядів. 13 грудня, ми святкуємо День святого Андрія Первозванного. І хоч Андрій Первозванний — християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання калити та багато іншого.
В народі свято Андрія називають «Калита». Це свято вважається парубоцьким, бо в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити збитки, а дівчата цієї ночі ворожать на свою долю.
За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ще ввечері перед святом. Дівчата приносили до господині, у якої мали відбутися вечорниці, хто що мав із необхідних продуктів, і допомагали господині приготувати святкову вечерю. А після заходу сонця приходили хлопці, які приносили наливку і цукерки, розсідалися у світлиці і тоді розпочиналося дійство. Спочатку переповідали цікаві історії, жартували, розважалися, щоб дочекатися півночі, а вже в ніч з 12 на 13 грудня починали ворожити на майбутню долю.
Основною на Андріївський вечір була гра «Калита». Калита — це великий корж із білого борошна, який пекли усі дівчата разом, адже кожна мала взяти участь у готуванні калити. Тому тісто місили по черзі від найстаршої до наймолодшої дівчини. Тісто солодке, з медом, а зверху коржа оздоблювали сухими вишнями чи родзинками і запікали так, щоб важко було вкусити. Посередині коржа обов’язково мала бути дірка, через яку протягували червону нитку або стрічку, за яку високо підвішували калиту до сволока посередині хати, щоб хлопці могли у стрибку дістати його зубами. Ми знаємо лише маленьку частинку обрядів Андріївських вечорниць, які проводили наші предки. Але і сьогодні це свято веселе і колоритне, і святкують його незалежно від віку.
Так учні Бистрицької ЗОШ І-ІІІ ступенів під час проведення свята відтворювали обряд проведення українських вечорниць, під час якого звучали веселі пісні, виконувались запальні танці, ворожили на долю, брали участь у різних конкурсах, що є традиційними для святкування. Кульмінацією свята стала гра “Калита”, учасниками якої були діти. Яскраве дійство відкрило перед учасниками дотепність, мудрість, гумор та щедрість талановитого українського народу, красу його традицій та обрядів.
https://www.facebook.com/100008771466563/videos/1217662118786389/