Врятує ваше психологічне здоров'я: як заспокоїти дитину під час блекауту і самому не панікувати
Через аварійні відключення світла в Україні діти часто опиняються у темряві. Більшість із них починає панікувати й боятися.Однак існують спеціальні техніки, які допоможуть заспокоїтися. Причому як дітям, так і їхнім батькам. Як заспокоїти дитину під час блекауту і не панікувати. У Міносвіти поділилися ресурсами й вправами, які можна зробити з дітьми, коли немає світла. Якщо у вас є інтернет, у Телеграм-каналі "Підтримай дитину" можна знайти казки та ігри для дітей. Корисними для батьків будуть також техніки нормалізації емоцій та заспокоєння, розміщені в телеграмі "Подбай про себе". Що робити, якщо ви відчуваєте тривогу:спробуйте заспокоїтися і перевірити запаси води, заряд повербанків та наявність мобільного зв'язку; використовуйте одну з дихальних технік для нормалізації стану; спробуйте під'єднатися до іншої мережі, якщо у вашого оператора тимчасові складнощі зі зв'язком; тепліше одягніться, якщо у вас немає опалення; дізнайтеся, де розміщений найближчий "Пункт незламності".
Аби вгамувати тривогу, радять виконувати такі вправи:
Вправа 1
Глибоко дихайте: покладіть одну руку на живіт, іншу – на груди. Вдихайте повільно, щоб рука на животі піднімалася, а рука на грудях не рухалася. Дихайте тільки животом. Повільно видихайте, відчувайте, як рука на животі повільно опускається.
Дихання на рахунок 4 – 7 – 8: повільно вдихайте, рахуючи до чотирьох. Потім затримайте дихання на сім секунд, а в кінці повільно і м'яко протягом восьми секунд видихайте. Повторіть стільки разів, скільки вам комфортно.
Вправа 2
Дихайте тільки через ліву, а потім тільки через праву ніздрю (для закриття правої ніздрі використовують великий палець правої руки, інші пальці дивляться нагору, а для закриття лівої ніздрі застосовують мізинець правої руки).
Вправа 3
Стисніть пальці в кулак із загнутим усередину великим пальцем. Зробіть видих спокійно, не поспішаючи стисніть кулак із зусиллям. Потім, послаблюючи зусилля стиснення кулака, зробіть вдих. Вправу повторіть 5 разів.
Вправа 4
"Кулак – ребро – долоня". Три положення руки на площині столу послідовно змінюють один одного. Кулак на столі, долоня ребром на столі, випрямлена долоня на площині столу. Вправа виконується спочатку правою рукою, потім лівою, потім – двома руками разом. Вправу варто повторити 8 – 10 разів.
Як пояснити дитині відсутність світла і появу темряви
-
Батьки мають бути чесними і правдиво пояснювати ситуацію. Наприклад, світло зникло, бо зламалася чи пошкоджена підстанція; енергетики намагаються якнайшвидше вирішити проблему;
-
дітям потрібно чесно розповідати, що електромережі пошкоджують росіяни для того, щоб завдати українцям кривди і було важче жити. Проте не варто розповідати дітям дуже страшні факти російської агресії;
-
дуже важливо заздалегідь проговорити з дитиною можливий варіант дій під час зникнення світла. Наприклад, увімкнути генератор, запалити свічки, вимкнути з мережі електроприлади тощо